Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ)
Poznaj samego siebie

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) to przede wszystkim skuteczna forma samoobrony oraz sport walki skupiający się na starciu z przeciwnikiem w bliskim kontakcie. Walka opiera się na chwytach, dźwigniach, rzutach, obaleniach oraz innych technikach unieruchamiania przeciwnika.

Więcej

Araki Muninsai Ryu Iaido
Duch samurajów

Iaido jest japońską sztuką walki, gdzie samuraj wykorzystuje długi miecz (katana) do obrony własnej aby siedząc, stojąc bądź będąc w ruchu, był w stanie odpowiedzieć na atak i pokonać napastnika.
Więcej

Jarosław Chmiel
Główny instruktor Jiu Jitsu & Iaido

Marcin Reisch
Instruktor Jiu Jitsu (dzieci) & Iaido

Grzegorz Wojtaszewski
Instruktor Iaido

Jarosław Siudak
Instruktor Jiu Jitsu (dzieci)

Historia KlubuEST. 1997

Klub sztuk i sportów walki, Fu Getsu Dojo, istnieje od 1997 roku i działa w ramach Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Otmuchowie. Obecnie na zajęcia, które są podzielone na dwie grupy wiekowe (dzieci oraz młodzież i dorośli), uczęszcza około 100 osób w wieku 6-60 lat z terenów powiatu nyskiego.

W latach 1997 – 2013 trenowaliśmy najpierw tradycyjną japońską szkołę Ju Jitsu, Hontai Yoshin Ryu, następnie, szukając współczesnych zastosowań technik Ju Jitsu w formie samoobrony rozpoczęliśmy współpracę z Londyńskim klubem Shu Ho Ryu Ju Jitsu Renmei. Wieloletnie szkolenia z zakresu samoobrony przyniosły efekty w postaci stopni mistrzowskich wielu naszych wychowanków. W roku 2013, postanowiliśmy spróbować swoich sił w turniejach Brazylijskiego Jiu Jitsu dołączając do międzynarodowej organizacji Rio Grappling Club i od tamtej pory koncentrujemy się głównie na sportowym aspekcie ćwiczonego sportu walki.

W poszukiwaniu najlepszych wzorców z zakresu Brazylijskiego Jiu Jitsu w 2014 roku dotarliśmy do jednej z najlepszych akademii na świecie, Marcelo Garcia Academy w Nowym Jorku. Założycielem i głównym prowadzącym jest Marcelo Garcia uważany przez wielu zawodników na świecie za żywą legendę tej dyscypliny. Jednocześnie udało nam się nawiązać dobry kontakt z jednym z jego wychowanków, Jonathan Satava, który co roku prowadzi kilkudniowy obóz szkoleniowy w czerwcu w naszym klubie. Jest to wydarzenie na skalę europejską ponieważ Jonathan jest aktywnym światowej klasy zawodnikiem i doświadczonym instruktorem. Udział w obozie biorą również wysokiej klasy zawodnicy.

Organizując co roku seminaria szkoleniowe, utrzymywany jest stały kontakt z mistrzami z USA oraz Japonii, którzy zaszczycają nasz klub swoimi wizytami, dzieląc się wiedzą na temat sztuk i sportów walki. Prowadzona jest również współpraca z klubami z Polski.

Pełen profesjonalizm

Członkowie naszego klubu, którzy chcą brać udział w zawodach, już po kilku miesiącach treningu zdobywają medale rangi regionalnej.  Wyjątkowe podejście naszych trenerów sprawia że osoby upatrujące kariery zawodniczej mają możliwość rozwoju na poziomie profesjonalnym.

Rio Grappling Club 

Jako klub należymy do międzynarodowej organizacji Rio Grappling Club, której założycielem jest Brazylijczyk, Roberto Atalla, natomiast głównym trenerem w Polsce jest Mariusz Koziej z siedzibą we Wrocławiu. Warto nadmienić że w 2017 roku w szeregach Rio Grappling Club zdobyliśmy drużynowe Mistrzostwo Europy IBJJF No Gi Jiu Jitsu w Rzymie.

Nazwa klubu

Według tradycji szkoły Araki Muninsai, Soke Hajime Risho Hayabuchi (obecny główny mistrz tej szkoły), w roku 2003, przy egzaminie Jarosława Chmiel na czwarty stopień mistrzowski, obdarzył go wielkim zaszczytem poprzez nadanie japońskiego imienia Ri Fu Getsu (stąd nazwa naszej szkoły), oznaczającym „połączony z naturą”, „natura i technika to jedność”. Jest to przesłanie na dalszą drogę, aby poznana technika nie stała się śmiercionośną bronią, lecz żeby pozostała w harmonii z naturą i otaczającym nas światem.